Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
Warta Honorowa

Żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pełnią wartę honorową na posterunkach w dwóch miejscach Warszawy: przy uświęconym krwią walczących Polaków Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed Pałacem Prezydenckim, siedzibą Zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wieczna Warta pełniona na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza to symbol naszej jednostki, nasz żołnierz nigdy nie zszedł i nie zejdzie z tego najważniejszego dla każdego Polaka posterunku honorowego. Monument ku czci przelanej krwi żołnierskiej w imię wolności Ojczyzny jest najznamienitszym odzwierciedleniem narodowej dumy i tożsamości. Żołnierze strzegący bezpieczeństwa i godności tego miejsca mają za zadanie połączyć zadanie reprezentacyjne z zadaniem stricte wartowniczym, czyli ochronnym i obronnym. Warta trwa całą dobę, 365 dni w roku.

Warta przed Pałacem Prezydenckim to cześć oddana urzędowi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, to również nawiązanie to zwierzchnictwa Prezydenta na Wojskiem Polskim. Posterunek jest zaprzysiężany codzienną – efektowną odprawą warty w samo południe przed dziedzińcem Pałacu (w niedzielę o godz. 13). Skład warty stanowią żołnierze reprezentujący 3 rodzaje sił zbrojnych: wojska lądowe, siły powietrzne i marynarkę wojenną, co symbolizuje spoistość polskiej armii.

 

    
  • BIP
pdf

go-up
Kontakt

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Franciszka Hynka 2
00-909 Warszawa
tel. 261847158
fax. 261848708
preprwp@ron.mil.pl

    
  • BIP