Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
29 września 2019
Apel Pamięci na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach
Dla uczczenia bohaterskiej walki o obronę Transatlantyckiej Radiostacji Babice na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach odbył się Apel Pamięci, a żołnierze Pułku oddali Salwę Honorową.

We wrześniu 1939 roku, Babice wraz z innymi pobliskimi miejscowościami stanowiły zachodnie przedpole obrony stolicy.

W czasie II wojny światowej kilkakrotnie przez Babice przechodziła linia frontu w trakcie walki o Warszawę. Bohaterską walkę toczono o obronę Transatlantyckiej Radiostacji Babice.

Szacuje się, ze w okolicy Babic zginęło podczas kampanii wrześniowej około 1000 żołnierzy.
Cmentarz został założony w 1940 roku. W latach  1941-42 ekshumowano tu ciała 275 żołnierzy poległych na terenach: Radiostacji Babice, Boernerowo, Grot, Górc, Jelonek, Chrzanowa, Bliznego. Spoczywają tu również powstańcy warszawscy, żołnierze AK Grupy Kampinos i inne ofiary wojny.
Ostatnie badania mówią nawet 388 osobach, w tym 172 imiennych.

Cmentarz jest w ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a administrowany przez Urząd Gminy Stare Babice. Staraniem gminy został gruntownie odnowiony w 2009 roku. Nad białymi krzyżami powiewa dumnie na wysokim biało-czerwonym maszcie polska flaga.

Babicka Reduta w 1939 roku broniła się do 27 września, dlatego też święto patriotyczne organizowane jest w Babicach zawsze w ostatnią wrześniową niedzielę.

Źródło tekstowe: www.stare-babice.pl

generuj pdf
go-up
Kontakt

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Franciszka Hynka 2
00-909 Warszawa
tel. 261847158
fax. 261848708
preprwp@ron.mil.pl

    
  • BIP