Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
31 lipca 2019
Dowódca batalionu "Zośka" powrócił
Po 27 latach dowódca legendarnego batalionu Armii Krajowej „Zośka”, harcmistrz, obrońca Warszawy w 1939 r. i uczestnik Powstania Warszawskiego kpt. Ryszard Białous ps. „Jerzy”, zgodnie ze swą ostatnią wolą, spoczął wśród swoich żołnierzy na Powązkach Wojskowych w Warszawie.


W uroczystościach pogrzebowych, które rozpoczęły się w środę, 31 lipca 2019 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie od Mszy św. udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, a także członkowie rodziny Kapitana, weterani Armii Krajowej, w tym podkomendni kpt. Białousa z batalionu „Zośka”, żołnierze Wojska Polskiego, duchowieństwo, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy Warszawy.

Podczas uroczystości pogrzebowych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach minister Błaszczak mianował pośmiertnie kapitana Białousa na wyższy stopień wojskowy. Natomiast prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie bohaterskiego dowódcę „Zośki” Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Dowódca batalionu „Zośka” spoczął wśród swoich żołnierzy, a w jego ostatniej drodze asystowali żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, którzy oddali salwę honorową na jego cześć.

Źródło: kombatanci.gov.pl

Dołączona galeria zdjęć: Dowódca batalionu "Zośka" powrócił
generuj pdf
Kontakt

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Franciszka Hynka 2
00-909 Warszawa
tel. 261847158
fax. 261848708
preprwp@ron.mil.pl

    
  • BIP