Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
11 lipca 2019
76 lat po „krwawej niedzieli”
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa został ustanowiony, aby upamiętnić wydarzenia podczas których w 1943 r. na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.W tym roku, centralne obchody upamiętniające te wydarzenia odbyły się w miejscu symbolicznym dla każdego Polaka – przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na filarach którego znajdują się tablice wołyńskie. Ceremonię złożenia kwiatów na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedziła msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Apel Poległych odczytano przed pomnikiem Ofiar Rzezi Wołyńskiej. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, Ministerstwa Obrony Narodowej, a także kombatanci i młodzież.


W 2016 r. Sejm jednogłośnie poparł uchwałę ustanawiającą 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, którego na obywatelach II RP dopuścili się członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Święto upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II RP dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1943−1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej. 

Galeria

Źródło tekstowe: Dowództwo Garnizonu Warszawa

generuj pdf
Kontakt

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Franciszka Hynka 2
00-909 Warszawa
tel. 261847158
fax. 261848708
preprwp@ron.mil.pl

    
  • BIP