Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
01 lutego 2019
W 75. rocznicę akcji "Kutschera"
W asyście honorowej żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, przy warszawskich Alejach Ujazdowskich odbyła się uroczystość z okazji 75 rocznicy zamachu na „kata Warszawy” - Franza Kutscherę – dowódcę SS i Policji dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa.


Zorganizowano ją w symbolicznym miejscu - przy kamieniu uwieczniającym wykonanie wyroku śmierci na oficerze SS, 1 lutego 1944 r., przez Oddział Dywersji Bojowej Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej „Pegaz”. W uroczystości uczestniczyli Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także kombatanci i harcerze.


Akcja Kutschera, uważana jest za jedną z najbardziej efektownych przedsięwzięć Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej w okresie okupacji niemieckiej. Likwidacja Franza Kutschery, przez zespół dowodzony przez podchorążego Bronisława Pietraszewicza, pseudonim „Lot”, była uderzeniem w osobę o kluczowym znaczeniu dla niemieckiego systemu terroru w Warszawie i jest ważnym przykładem działań pododdziałów specjalnych w mieście.

Obok Bronisława Pietraszewicza w akcji uczestniczyli: Stanisław Huskowski "Ali", Zdzisław Poradzki "Kruszynka", Michał Issajewicz "Miś", Marian Senger "Cichy", Henryk Humięcki "Olbrzym", Zbigniew Gęsicki "Juno", Bronisław Hellwig "Bruno", Kazimierz Sott "Sokół", Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama", Elżbieta Dziębowska "Dewajtis", Anna Szarzyńska-Rewska "Hanka".

Zabicie Kutschery było ogromnym zaskoczeniem dla Niemców. Perfekcyjne wykonanie operacji spowodowało, iż Niemcy podejrzewali, że akcję przeprowadził pododdział komandosów przeszkolonych w Anglii i zrzuconych na teren okupowanej Polski. Rzeczywistość była jednak inna - zrobili to żołnierze wyszkoleni w warunkach konspiracyjnych, zdobywający doświadczenie podczas realnych działań.

Źródło tekstowe: Dowództwo Garnizonu Warszawa

Dołączona galeria zdjęć: W 75. rocznicę akcji "Kutschera"
generuj pdf
Kontakt

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Franciszka Hynka 2
00-909 Warszawa
tel. 261847158
fax. 261848708
preprwp@ron.mil.pl

    
  • BIP