Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
14 grudnia 2018
Pożegnanie Damy
W asyście honorowej żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pożegnaliśmy sanitariuszkę i łączniczkę w powstaniu warszawskim, żołnierza Armii Krajowej i pułkownika Wojska Polskiego, odznaczoną m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari - Danutę Józefę Gałkową z domu Ślązak, ps. Blondynka. Odeszła 6 grudnia tego roku.


Mszę świętą w intencji zmarłej, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, celebrował ks. płk Mariusz Tołwiński. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli: rodzina i przyjaciele św. pamięci Danuty Gałkowej, a także Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz gen. bryg. Robert Głąb dowódca Garnizonu Warszawa. Panią pułkownik pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Podczas powstania warszawskiego „Blondynka”, służąca wówczas w Batalionie „Chrobry I”, uratowała 21 rannych żołnierzy z płonącego szpitala, a przez kilka następnych tygodni ukrywała się z nimi na Starówce. Wspomnienia z tego okresu opisała w książce „Byłam warszawskim Robinsonem”. Nazywano tak powstańców, którzy po kapitulacji powstania warszawskiego nie wyjechali z miasta ukrywając się w ruinach. W czasie II wojny świtowej działała też w konspiracji, w XI Zgrupowaniu „Chrobry” Armii Krajowej. Przeszła szkolenie sanitarne w Szpitalu Dzieciątka Jezus oraz szkolenie wojskowe. Była agentką podziemnego kontrwywiadu, kilkakrotnie uczestniczyła w rozpoznaniu osób narodowości polskiej kolaborujących z Niemcami.

Damą Orderu Virtuti Militari była od 1959 r. - w uznaniu bohaterstwa podczas wojny. Otrzymała też Krzyże: Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, odznaczono ją Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę i Krzyżem Partyzanckim. W 2001 r., za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego została wyróżniona najwyższym odznaczeniem pielęgniarskim, nadawanym przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż – Medalem Florence Nightingale. Dziewięć lat później otrzymała medal i tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata od izraelskiego Instytutu Yad Vashem, za uratowanie w czasie okupacji wyniesionej z getta żydowskiej dziewczynki. W 2012 r. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował ją Medalem „Pro Patria” nadanym „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny”.

Źródło tekstowe: Dowództwo Garnizonu Warszawa

Dołączona galeria zdjęć: Pożegnanie sanitariuszki i łączniczki w powstaniu warszawskim
generuj pdf
Kontakt

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Franciszka Hynka 2
00-909 Warszawa
tel. 261847158
fax. 261848708
preprwp@ron.mil.pl

    
  • BIP